تبلیغات
ارتش قلم

قالب وبلاگ
نظر سنجی
در جدال عقل و احساس، شما طرفدار کدامیک هستید؟لوگوی دوستان

به گزارش فارس از مشهد، احمد توکلی ظهر جمعه در حسینیه نصرت مشهد که به همت مجمع ترویج فرهنگ و ارزش‌های انقلاب اسلامی برگزار شده بود اظهار داشت: یکی از سئوالی‌هایی که در کمیسیون خارجی مجلس شورای اسلامی مطرح است طرح سئوال از وزیر امور خارجه در ارتباط با سفرهای خارجی مشایی است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: در این راستا خواسته شده که صورت‌جلسه سفرهای خارجی مشایی ارائه شود.

 

۹۶ سفر خارجی در مدت ۵ سال برای مشایی

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در مدت ۵سال آقای مشایی ۹۶ سفر خارجی داشته‌اند و اکنون در این سئوال این مطالب مطرح است که آقای مشایی کجا رفت، چرا به این سفرها رفت و اینکه چه ضرورتی برای این تعداد سفر خارجی برای رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور وجود داشته است.

توکلی در ادامه به دیدار مشایی با سفیر اسبق آمریکا در اسرائیل* در یکی از سفرهای خارجی مشایی اشاره کرد و گفت: رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور چه کاری با سفیر اسبق اسرائیل داشته است.

 

وی در ادامه به ضرورت حضور نماینده وزارت امور خارجه در دیدارها برای ارائه صورتجلسه اشاره کرد و گفت: مطابق قانون باید در دیدارهای خارجی نماینده وزارت امور خارجه برای ارائه صورتجلسه حضور داشته باشد نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: اما در سفرهای آقای مشایی این سئوال مطرح است که چرا نماینده وزارت خارجی در این دیدارها حضور نداشته است و یا اینکه چرا این دیدارها بدون حضور نماینده وزارت امور خارجه باید شکل بگیرد.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با طرح سئوال مبنی بر اینکه چرا در پرونده فساد مالی سرعت لازم دیده نمی‌شود، افزود: پرونده فساد مالی یکی از پرونده‌های پیچیده و مهم است و در این ارتباط نمی‌توان با سرعت برای این پرونده‌های حکم صادر کرد. رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر قوه‌قضائیه با وجود مشکلاتی که در پیگیری این پرونده دارد به صورت جدی در حال بررسی است.

وی افزود: دادن هرگونه حکم زندان، اعدام و یا مصادره اموال دقت بسیار زیادی می‌خواهد چرا که در این راستا و در این پرونده پول‌های ناحقی جابه‌جا شده است. رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته من نیز با شما هم عقیده هستیم که نهایی شدن این پرونده می‌تواند سریع تر از آنچه که اکنون هست اجرایی و نهایی شود.

 

احمد توکلی اظهار داشت: عوامل بسیاری در بروز فساد اقتصادی دخیل است که در این میان می‌توان به ریشه‌های پارتی‌بازی و یا بهره‌گیری از حقوق ویژه، فامیل‌بازی و نیز بهره‌گیری از نفوذ قدرت نام برد. رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در بیان سخنان خود به نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر در ارتباط با حکومت اشاره کرد و گفت: یکی از مواردی که در نامه حضرت علی (ع) خطاب به مالک مطرح شده در ارتباط با برخورد با خواص و افرادی از اقوام و خویشان است. توکلی گفت: اگر برای این افراد در عرصه‌های گوناگون یک مسئول امتیاز خاص و ویژه‌ای قائل شود این آغاز ظلم به مردم است و کسی که با مردم به ظلم برخورد کند در حق خداوند ظلم کرده است. توکلی در ادامه خطاب به این افراد گفت: کسی که با مردم به ظلم برخورد کند و برای اقوام و خویشان خود امتیازاتی قائل شود، خداوند نیز با دشمنی می‌کند و در این راستا کسی که خداوند با او دشمنی کند نفوذ کلام او در بین مردم از بین می‌رود و دیگر مردم حرف او را نمی‌پذیرند.

 

رفیق‌بازی و گروه‌بازی آغاز تغییر ملاک‌ها

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در بیان دیگر ریشه‌های فساد گفت: یکی دیگر از ریشه‌های فساد رفیق بازی و یا گروه‌بازی است که سبب می‌شود ملاک‌ها و ارزش‌ها در فرد تغییر کند. وی افزود: تغییر ملاک‌ها در فرد، عاملی برای نقض موازین شایسته‌سالاری‌ها در قالب‌های گوناگون می‌شود و در این راستا شاهد هستیم که پست‌ها و سمت‌ها به افرادی داده می‌شود که هیچ‌گونه شایسته‌سالاری ندارند.

 

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با بیان مثالی اظهار داشت: در آخرین نمونه‌ای که می‌توانم برای شما به عنوان مصداقی از این موارد بیان کنم این است که یک پزشک عمومی رئیس سازمان استاندارد و تحقیقات کشور می‌شود حال آن که سن این پزشک به اندازه سن فعالیت‌های کاری رئیس این سازمان است. وی ادامه داد: یا آنکه یک دانشجوی فراگیر پیام‌نور در دانشگاه واحد شاهین‌شهر به دلیل نسبت فامیلی خود با یکی از مسئولان، مدیرعامل صندوق مشترک ایران و ونزوئلا می‌شود.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان این که این‌گونه سمت دادن‌ها افراد به صلاح نیست گفت: زمانی که این دانشجوی فراگیر پیام‌نور مدیر عامل صندوق مشترک ایران و ونزوئلا شد من زنگ زدم و این نکته را گوش زد کردم که این صندوق با این وضعیت دچار مشکل می‌شود و در نهایت نیز همین امر رخ داد و صندوق ورشکست شد.

 

حمایت‌های ویژه فساد فاحش است

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حمایت‌های ویژه اشاره کرد و گفت: حمایت‌های ویژه یا همان پارتی بازی که از سوی مسئولان شکل گیرد نمونه‌ای از فسادهای فاحش است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: اینکه برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به توزیع اعتبارات می‌پردازند سبب می‌شود فضای رقابت با سایر نمایندگان رقیب را نفع خود تمام کنند. توکلی با اشاره به این که تقسیم اعتبارات کار قوه مجریه است نه مقننه اظهارداشت: نماینده مجلس شورای اسلامی نباید در تقسیم اعتبارات دخالت کند و این کار که از وظایف قوه مجریه است را انجام دهد چرا که این خود عاملی برای از بین رفتن فضای رقابت آزاد میان نمایندگان می‌شود.

 

سوء استفاده از پیچ ‌و خم‌های قانونی

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سوء استفاده از پیچ و خم‌های قانون از سوی مسئولان اشاره کرد و آن را عاملی برای بروز فساد دانست و گفت: این افراد بیش از سایرین از ضعف‌های قانونی و خلأهای اداری آگاهی دارند که سوء استفاده از این خلاهای قانونی خود عاملی برای بروز فساد است.

 

رانت‌خواری و جایگزینی رقابت‌های تولیدی به رقابت‌های نزدیک شدن به مسئولان

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: این‌گونه سوء استفاده از پیچ و خم‌های قانونی برای رسید به ثروت بستر را برای رانت‌خواری فراهم می‌کند که این فضا رقابت‌های تولیدی از چرخه حدف می‌کند و رقابتی که شکل می‌گیرد رقابت‌ بر سر نزدیک شدن به افراد با نفوذ است.

*توجه: در ساعت اول انتشار این خبر ملاقات آقای مشایی «با سفیر اسرائیل» در متن نوشته شده بود که اصلاح شد: «با سفیر سابق آمریکا در اسرائیل»


طبقه بندی: سیاسی،
برچسب ها: مشایی، توکلی، اسرائیل،
[ شنبه 17 دی 1390 ] [ 16:42 ] [ حمید ملکی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By shiaweb :.
درباره وبلاگ


پایگاه 10 سیدالشهدا
حوزه مقاومت 5 شهید رجایی

طراح قالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب